Araştırma: Bitkiler de ses çıkartıyor

Araştırma mecmuası “The Cell’de” yayımlanan araştırmaya nazaran, botanik bilimciler, bitkilerin bilinenin bilakis “sessiz canlılar” olmadığını ortaya koydu.

Tel Aviv Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Profesör Lilach Hadany, CNN’e yaptığı açıklamada, “Sese cevap veren çok fazla organizma var, bu nedenle de bitkilerin sağır ve dilsiz olduğuna inanmak için yeterli bir nedenimiz olmadığını düşündüm.” sözünü kullandı.

İlk olarak 6 yıl evvel laboratuvarında ultrasonik mikrofon kullanarak bir kaktüsün sesini kaydeden Hadany, tam olarak kaydettiği sesin kaktüsten mi yoksa etraftaki diğer bir şeyden mi çıktığından emin olamadığını söyledi.

Daha evvel de bitkilerin titreşim yarattığının bilindiğini lakin bunun havada yayılan ses dalgalarına dönüştüğüne dair ispat olmadığını belirten Hadany, bunun üzerine grubuyla ses yalıtımlı akustik kutular içinde çalıştıklarını kaydetti.

20 ile 250 kilohertz ortasındaki sesleri algılayabilen ultrasonik mikrofonları, tütün ve domates fideleri koydukları kutulara yerleştiren takım, kimi bitkilerin muhakkak kısımlarını kesti, kimilerini susuz bıraktı, kimilerine ise hiç dokunmadı.

Bunun üzerine takım, insan kulağının duyamayacağı derecede 40 ile 80 kilohertz ortasında sesler kaydetti. Takım, bunların patlayan mısır sesine benzediğini aktardı.

Ayrıca takım, gerilim altındaki bitkilerin daha çok ses ürettiğini ortaya çıkarttı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)