Göktaşının çarptığı Soyuz MS-22 uzay aracı, Dünya’ya geri döndü

Geçtiğimiz sene 21 Eylül’de Rus kozmonotlar Sergey Prpkopyev ve Dmitriy Petelin’in yanı sıra ABD’li astronot Frank Rubio’yu Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (UUİ) taşıyan Rusya’ya ilişkin Soyuz MS-22 uzay aracı mürettebatsız halde Dünya’ya geri döndü.

ISS’de yapılan deneylere ilişkin unsur ve dokümanların yanı sıra kozmonot giysileri ve arızalı pillerden oluşan 218 kilogram yük ve 100 kilogram tartısındaki çöple TSİ 12.57’de istasyondan ayrılan Soyuz MS-22, TSİ 14.45’te Kazakistan’ın Jezkazgan kentine başarılı halde iniş yaptı.

Uzay aracının ineceği yerde geniş güvenlik tedbirleri alınırken helikopterler, zırhlı araçlar, ilkyardım araçları ve uzmanları taşıyan araçlar geniş bir yerde uzay aracının inmesini bekledi. İnişine yakın vakitte paraşütleri açılan uzay aracı, Rusya’nın başşehri Moskova’daki denetim merkezinden de izlendi.

GEÇTİĞİMİZ SENE UZAY ARACINA GÖKTAŞI ÇARPMIŞTI

Geçtiğimiz sene aralık ayında göktaşı çarpması nedeniyle hasar oluşan ve bugün güvenlik nedeniyle mürettebat taşımadan Dünya’ya geri dönen Soyuz MS-22 için Rus uzmanlar birinci incelemelerini yaptı. Roscosmos uzmanları, Soyuz’un radyatör kısmında oluşan hasarın birinci belirlemelere nazaran büyük bir hasar olmadığını belirterek, Soyuz MS-22’nin tekrar tamiratı için çalışma yapılacağını açıkladı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)