İtalya’nın akabinde Almanya da ChatGPT’yi engelleyebilir

Alman hükümetinin Ferdî Dataların Müdafaasından ve Bilgi Özgürlüğünden Sorumlu Vazifelisi Ulrich Kelber, bilgi güvenliği telaşları nedeniyle prensip olarak gerekirse yapay zekaya dayalı sohbet robotu ChatGPT’yi engelleyebileceklerini bildirdi.

Kelber, Alman iktisat gazetesi Handelsblatt’a yaptığı açıklamada, Almanya’nın bilgi güvenliği telaşlarıyla Microsoft tarafından mali açıdan desteklenen ChatGPT’yi engelleyerek İtalya’nın müsaadeden gidebileceğine işaret etti.

Ulrich Kelber, “Prensip olarak Almanya’da da bu türlü bir hareket mümkün.” diyerek, ABD merkezli OpenAI tarafından geliştirilen ChatGPT’yi engellemenin eyaletlerin yetki alanına gireceğini belirtti.

Almanya’nın yasağı konusunda İtalya’dan daha fazla bilgi talep ettiğini bildiren Kelber, Almanya’nın muhtemel ChatGPT’ı engelleme planı hakkında detaylı bilgi vermedi.

İTALYA ERİŞİM MANİSİ GETİRMİŞTİ

İtalya Dataları Muhafaza Ajansı, 1 Nisan’da, İtalyan kullanıcıların ferdî datalarını yasa dışı formda topladığını belirterek, ChatGPT’ye İtalya’nın kapalılık standart ve düzenlemelerindeki gereklilikleri karşılayana dek erişimin süreksiz olarak engellendiğini bildirmişti.

ChatGPT’ye yönelik soruşturma başlatan İtalyan ajansı ayrıyeten, bilgilerin toplanma yoluna yönelik kullanıcılara bilgi verilmemesini de ihlaller ortasında göstermişti.

Böylece İtalya, yapay zeka tarafından desteklenen bir chatbot’a karşı harekete geçen birinci Batılı ülke olmuştu.

Öte yandan, Fransa ve İrlanda’daki bilgilerin korunmasından sorumlu yetkililer, bulgularını tartışmak için İtalya Bilgileri Muhafaza Ajansı ile bağlantıya geçtiklerini açıkladılar.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)