Meta’dan “14 Mayıs” açıklaması

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta, Türkiye’de 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimleri yaklaşırken potansiyel tehditleri gerçek vakitli olarak belirlemek ve daha süratli müdahale edebilmek için Seçim Operasyon Merkezi’ni etkinleştireceğini bildirdi.

Meta’dan yapılan yazılı açıklamada, 14 Mayıs Pazar gerçekleştirilecek seçimler için yapılan hazırlıklar konusunda bilgi verildi.

“SEÇİM OPERASYON MERKEZİ ETKİNLEŞTİRİLECEK”

Seçim günü yaklaştıkça, potansiyel tehditleri gerçek vakitli olarak tespite ve süratli bir formda aksiyon almaya odaklanan Türkiye Seçim Operasyon Merkezi’nin etkinleştirileceği belirtilen açıklamada, Meta’nın geniş çaplı bu teşebbüsünün şirketin farklı departmanlarında çalışan mühendis, hukukçu, araştırmacı ve tahlil uzmanlarını bir ortaya getireceği aktarıldı.

Açıklamada, Topluluk Standartlarının, Facebook ve Instagram’da hangi içeriklere müsaade verilip verilmediğini herkese açık biçimde belirttiği ve seçimlerle ilgili birçok alanı kapsadığı, bunlar ortasında taciz ve şiddete teşvik siyasetlerinin yanı sıra etnik köken yahut din üzere bahislerde insanlara yönelik akınları yasaklayan detaylı nefret söylemi siyasetlerinin da yer aldığı, bu kuralları ihlal eden içeriklerin tespit edildiği anda kaldırıldığı anımsatıldı.

“ÜÇÜNCÜ TARAF HABER DOĞRULAMA KURULUŞLARIYLA ÇALIŞIYORUZ”

14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerin inançlı ve emniyetli bir halde yapılmasına yardımcı olmak emeliyle şirketin, uygulamalarında temelsiz bilgilerin yayılmasını azaltmak ve ziyanlı içerikleri kaldırmak için insan gücüne ve teknolojiye yatırım yaptığına dikkat çekilen açıklamada, seçimler ve çevrim içi temelsiz bilgi konusunda eğitim programları başlatarak Türkiye’de dijital okuryazarlığı geliştirmek için çalışmalarda bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, makul durumlarda, muhtemel şiddete yahut fizikî ziyana katkıda bulunabilecek yahut oy vermeyi engellemeyi amaçlayan temelsiz bilgilerin Facebook ve Instagram’dan büsbütün kaldırıldığı, buna oy verme tarihleri, yerleri, saatleri ve yollarıyla ilgili temelsiz haberlerin de dahil olduğu duyuruldu.

Meta’nın ortalarında Türkiye’den Doğruluk Hissesi ve Teyit’in de olduğu 90’ın üzerinde bağımsız üçüncü taraf haber doğrulama kuruluşuyla çalıştığı aktarılan açıklamada, “Diğer tüm temelsiz bilgi cinslerini daha az insanın görmesi için yayılmasını yavaşlatmaya ve insanları yetkili kaynaklardaki bilgilere yönlendirmeye odaklanıyoruz.” denildi.

Açıklamada, Meta’nın çalıştığı doğrulama kuruluşlarının bir içeriği “asılsız” olarak sınıflandırması halinde insanların bunu görme mümkünlüğünü azaltmak için içeriğin gösteriminin kıymetli ölçüde düşürüldüğü bildirildi.

İçeriği paylaşan yahut daha evvel paylaşmış şahısların uyarıldığı ve içeriğe, doğrulama kuruluşunun bilginin temelsiz olduğuna dair hazırladığı makaleye yönlendiren ihtar etiketleri eklendiği belirtildi.

Bir içerik “asılsız”, “kısmen asılsız” yahut “değiştirilmiş” olarak sınıflandırıldığında bu içeriğe ihtar etiketlerinin eklendiği duyurulan açıklamada, insanların bu içeriği görme mümkünlüğünün azaltılması için içeriğin gösteriminin azaltıldığı kaydedildi.

“ASILSIZ BİLGİLERİN TESPİTİNE YÖNELİK KAMPANYA BAŞLATILDI”

Açıklamada, WhatsApp’ta kuşkulu yahut yanlış üzere görünen bir bildiri geldiğinde, insanların içeriğin doğruluğunun teyidi için doğrulama kuruluşları Doğruluk Hissesi ve Teyit ile bu bilgilerin tekrar denetiminin teşvik edildiği bildirildi.

Kullanıcıların, çevrim içi ortamda temelsiz haberleri tespit etmelerine ve bunlara karşı harekete geçmelerine yardım için “Asılsız Bilgi ile Nasıl Gayret Edebilirsiniz?” başlıklı kampanyanın hayata geçirildiği aktarılan açıklamada, bu kampanya çerçevesinde temelsiz bilgilerin nasıl tespit edildiğine ve bu durumda ne yapılması gerektiğine dair bilgiler paylaşan reklamlar için lokal radyo istasyonlarıyla iştirak kurulduğu bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, WhatsApp’ta viral bildirilere da değinilerek geçen yıl bir defa iletilen rastgele bir iletinin, bir seferde sadece bir kümeye iletilebileceğinin açıklandığı anımsatıldı.

2020’de tıpkı özelliğin iletilme oranı yüksek olan bildiriler için de kullanıma sunulduğu işaret edilen açıklamada, WhatsApp’ta gönderilen bu bildirilerin sayısının yüzde 70’ten yüksek bir oranda azaldığının görüldüğü belirtildi.

“SİYASİ REKLAMLAR DOĞRULAMA SÜRECİNDEN GEÇİYOR”

Açıklamada, Meta’nın uygulamalarında seçimlerle yahut siyasetle ilgili reklamlar yayınlamak isteyen reklam verenlerin, kim olduklarını ve hangi ülkede yaşadıklarını kanıtlamak için bir doğrulama sürecinden geçmeleri gerektiği vurgulanarak şeffaflık prensipleriyle paralel olarak paylaşımların üzerine reklam verenin kim olduğunu gösteren etiketlerin eklendiği aktarıldı.

İnsanların, seçimler ve siyasetle ilgili daha az reklam görmelerini sağlayan denetimler de eklendiği bildirilen açıklamada, kullanıcıların bu denetimleri kullandığında etiketlenmiş reklamları görmediği söz edildi.

“KOORDİNELİ BERBATA KULLANIMA ODAKLANILDI”

Açıklamada, seçimlere müdahaleyi engellemek için uzmanlaşmış takımların de oluşturulduğu, bu takımlar sayesinde sofistike ağlar kullanarak kamusal tartışmaya müdahale etmeye çalışan kimi sayfalar, kümeler ve hesaplara, yani koordineli berbata kullanım konusuna odaklanıldığı vurgulandı.

Koordineli berbata kullanımlar nedeniyle 2017’den bu yana dünya çapında 200’den fazla ağın kaldırıldığı, şirketin platformlarında bu üslup bir faaliyetin tespiti halinde bilhassa de seçimlerle ilgili durumlarda aksiyon aldığı bildirildi.

Açıklamada, tespit edilen koordineli berbata kullanım ağlarının takibine, kaldırılmasına ve ayrıntıların herkese açık paylaşılmasına devam edileceği belirtildi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)