Mühimmat ve sığınaklar yer altı görüntüleme aygıtı ile sır olmaktan çıkıyor

İHA

Kahramanmaraş merkezli 11 ili etkileyen büyük sarsıntılar sonrası savunma endüstrinin geliştirdiği yer altı görüntüleme aygıtları, arama kurtarma çalışmalarında öncü rol oynadı.

Assuva Savunma tarafından yerli ve ulusal imkanlarla üretilen yer altı görüntüleme ve tespit aygıtları, birçok insanın canlı olarak kurtarılmasına vesile oldu.

Cihazın, enkaz altında kalanları bulma anlarına dair imajlar de ortaya çıktı.

Her geçen gün gelişiyor

Filyos’ta Vilayet Jandarma Komutanlığı bünyesindeki işçiye aygıt üzerinde uygulamalı eğitimler veren Nurettin Akpınar, Jandarma Genel Kumandan Yardımcısı Orgeneral Ali Çardakçı’ya da aygıtların çalışma alanları hakkında bilgiler aktardı.

Denize atılan dubaları sensörler vasıtasıyla aygıtlardan tespit eden takım, Orgeneral Ali Çardakçı’ya sunum gerçekleştirdi.

Eğitimleri devam eden işçiyle görüşen Orgeneral Çardakçı, su altı arama kurtarma, mağara, sığınak arama üzere alanlarda kullanılan aygıtın afetlerde de kullanıldığını ve her geçen gün geliştirildiğini söyledi.

Yazılımı da dahil yerli ve ulusal ürün

Bir kilometre menzili olan 50 metre su ve toprak altı tüm objeleri görüntüleyebilen aygıtın, 70 ülkeye ihraç edildiğini lisana getiren Nurettin Akpınar ise şunları söyledi:

Cihazlarımız en son yüzyılın felaketi ile isimlendirdiğimiz tüm sarsıntı bölgelerinde Jandarma Genel Komutanlığı vasıtasıyla kullanılmıştır. Bu aygıtlarımız, Jandarma Genel Komutanlığı’nda olup operasyonlarda sığınak, mühimmat, patlayıcı bu şekil aramalarda faaliyet sağlıyor. Aygıtımız suda bütün objeleri elektro manyetik dalgalar göndererek tespit edebiliyor. Aradığımız objeler ne ise o da bizim ekranımıza yansıtılıyor. Aygıtımız yüzde 100 yerli ve ulusal aygıttır. Yazılımı da dahil yerli eserimizdir. Şu anda toplamda 70 ülkeye yakın ihracatımız var. Her geçen gün yeni versiyonları çıkartıyor firmamız. Her geçen gün daha üst versiyonları çıkıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)